Blog

Dom na wodzie – przepisy prawne, pozwolenia

LAMARE Ster22 0841

Domy na wodzie, niezwykle popularne np. w Holandii, w naszym kraju są rozwiązaniem stosunkowo mało znanym, jednak sukcesywnie zdobywającym coraz większe grono zwolenników. Na taki stan rzeczy bez wątpienia wpłynęła pandemia, która pokazała, że praca zdalna jest nie tylko możliwa, ale także z wielu względów o wiele bardziej opłacalna i korzystna zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

Choć więc houseboaty nie są w Polsce bardzo popularne, to jednak śmiało można powiedzieć, że coraz precyzyjniej określane są przepisy prawne i pozwolenia dotyczące domów na wodzie. Od czasu, gdy właściciel pierwszego tego typu obiektu w naszym kraju najdosłowniej przepłynął przez ocean formalności i procedur, minęło 10 lat. Dziś śmiało można powiedzieć, że droga została już w tym zakresie utorowana i kolejni miłośnicy houseboatów mają już o wiele łatwiej

Dom na wodzie – pozwolenia

Domy na wodzie jako łodzie podlegają obowiązkowi rejestracji, czego w wygodny sposób można dokonać za pośrednictwem elektronicznego systemu REJA24. Obejmuje on prowadzony w systemie teleinformatycznym ogólnopolski rejestr jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 metrów. Wnioski przygotowane przy wykorzystaniu e-usług Systemu REJA24 można kierować drogą elektroniczną do dowolnie wybranego organu rejestrującego, wykorzystując do tego elektroniczną skrzynkę podawczą.

Jakie możliwości daje ten system? Można w nim m.in. zarejestrować i wyrejestrować jednostkę, zaktualizować dane rejestrowe (np. wysłać zawiadomienie o zbyciu houseboata), uzyskać odpis lub wyciąg z rejestru, a także – o ile mamy do tego uprawnienia/pozwolenie – przeglądać dane domu na wodzie.

W systemie znajdziemy ponadto przepisy ustawy o rejestracji jachtów, domów na wodzie i innych jednostek pływających o długości do 24 m.

Innym ważnym zagadnieniem jest kwestia uprawnień do samodzielnego sterowania domem na wodzie. Oczywiście w przypadku jednostek stacjonarnych nie trzeba mieć patentu, bo stoją one zacumowane w marinie czy innym miejscu. W przypadku jednostek pływających, zgodnie z Ustawą z 21 grudnia 2000 roku o żegludze śródlądowej oraz Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z 9 kwietnia 2013 roku w sprawie uprawiania turystyki wodnej, również pozwolenie  na sterowanie domem na wodzie nie musi być konieczne.

O jakich sytuacjach mowa? Otóż patenty żeglarskie nie są wymagane w przypadku jachtów żaglowych o maksymalnej długości kadłuba do 7,5 m (wyposażonych w napęd mechaniczny). Można także bez pozwoleń pływać na jachcie motorowym o mocy silnika do 75 kW i maksymalnej długości kadłuba 13 m. W praktyce więc pływanie bez pozwolenia domem na wodzie dozwolone jest w większości houseboatów. Nie zwalnia to oczywiście nikogo z konieczności posiadania podstawowych umiejętności żeglarskich, nawigacji czy manewrowania w porcie – podobnie jak jeżdżąc rowerem bez prawa jazdy po ulicy, warto znać podstawowe przepisy ruchu drogowego.

Dom na wodzie – przepisy prawne

W przypadku domu na wodzie pozwolenie na budowę nie jest konieczne, jednak nie oznacza to, że pewnym formalnościom nie trzeba sprostać.

Jakie więc przepisy prawne dotyczą domów na wodzie? Otóż przede wszystkim należy przedłożyć rozpatrzenie zgody na postój / cumowanie odpowiedniemu organowi (staroście lub dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej). Warto wcześniej zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – dowiemy się z niego, gdzie dokładnie zaplanowana jest zabudowa linii brzegowej. Jeśli upatrzone przez nas miejsce objęte jest ochroną konserwatora zabytków, to niezbędne będzie uzyskanie jego zgody na ingerencję w krajobraz.

O wysokości opłat za cumowanie zadecyduje właściwy oddział RZGW.

We wniosku do rozpatrzenia, jaki właściciel domu na wodzie będzie składać, powinny znaleźć się informacje takie jak: wymiary domu na wodzie i kopia jego projektu, aktualny wypis z rejestru gruntów, a także mapa sytuacyjno-wysokościowa, na której zaznaczone zostanie miejsce cumowania. Konieczne będzie także pisemne poinformowanie właściwego organu o sposobie podłączenia mediów oraz odbioru nieczystości.

Warto też pamiętać, że zgodnie z polskimi przepisami prawa dom na wodzie nie spełnia wymogów domów mieszkalnych. Z tego powodu nie można uzyskać dla takiego budynku adresu urzędowego ani się w nim zameldować. Nie ma też możliwości uzyskania dla domu na wodzie kredytu hipotecznego.

 

Rynek domów na wodzie rozwija się  bardzo dynamicznie, co dla osób zainteresowanych zamieszkaniem w takim oryginalnym lokum oznacza, że procedury i przepisy prawne  będą coraz bardziej przyjazne i klarowne. Można więc spodziewać się, że miłośników houseboatów będzie przybywać równie szybko, co wielbicieli caravaningu.

Pływający domek na wodzie

LaMare12092022

Rozkwit idei karawaningu to doskonały przykład tego, jak bardzo pandemia zmieniła nasze myślenie o sposobach spędzania wolnego czasu, a także podejście do pracy, inwestowania czy zakupu nieruchomości. Dziś, w dobie pracy zdalnej, nasza mobilność jest większa niż kiedykolwiek do tej pory. Pływający domek na wodzie to idealna opcja dla tych, którzy mają duszę nomady, a jednocześnie kochają wodę i bliskość natury.

 Nurkowanie, łowienie ryb, pływanie, windsurfing, opalanie nad wodą – wszystkie te aktywności nie muszą być związane z wyjazdem nad morze/jezioro/rzekę. Wcale też nie trzeba mieć działki w pobliżu zbiorników wodnych, aby móc delektować się bliskością natury. Pływający domek na wodzie to doskonały sposób na to, aby takie atrakcje były – najdosłowniej – na wyciągnięcie ręki tuż po przebudzeniu oraz na chwilę przed zaśnięciem. A gdy jedno miejsce się znudzi – można po prostu popłynąć dalej. Z tego powodu jednostki pływające to świetna propozycja dla tych, którzy lubią być w ruchu, a mobilność to dla nich styl i filozofia życia.

Pływający domek na wodzie

Apartboat Wolfsbru

Nasze pływające domki na wodzie to jednostki kompleksowo wyposażone we wszystko, co jest niezbędne do codziennego życia – łazienkę z prysznicem, kuchnię, sypialnię, taras. Poza tym, że można się nimi przemieszczać, niczym nie różnią się od zwykłego mieszkania. Również ich metraż – co dla wielu jest zaskoczeniem – może być całkiem spory, bo największe houseboaty mają nawet 60 m², a liczona wraz z tarasami powierzchnia użytkowa może wynieść aż 150 m². W pływających domach na wodzie znajdują się oczywiście wszystkie potrzebne instalacje: wodna, elektryczna, antenowa, grzewcza (z piecem i grzejnikami). Dzięki temu można z nich korzystać przez cały rok – także zimą.

Wersje pływające wyposażone są w silnik, akumulator zaburtowy, sterówkę, zbiornik paliwa, oświetlenie nawigacyjne, a także w pakiet solarny – czyli panele fotowoltaiczne, które pozwalają uzyskać niezależność energetyczną. Są to więc w pełni komfortowe apartamenty, które na życzenie można jeszcze dodatkowo wyposażyć np. w zjeżdżalnie, saunę, oświetlenie LED, meble sypialniane i wypoczynkowe, a nawet w radio z głośnikami czy telewizor. 

Pływające domki na wodzie cieszą się popularnością nie tylko wśród osób, które zamiast kupować nieruchomość trwale związaną z gruntem i konkretną lokalizacją, wolą zostawić sobie przestrzeń do zmiany miejsca. Houseboat to również doskonała propozycja dla tych, którzy marzą o ucieczce od codziennego zgiełku – bez szumu ulicy za oknem, bez sąsiadów, którzy za ścianą słuchają głośnej muzyki.

Z kolei osoby, które szukają alternatywy dla domku nad jeziorem, ale bez opcji przemieszczania się, mogą wybierać spośród bogatej gamy jednostek stacjonarnych.

Drewniane domy modułowe

Modern House 35 001 1 Scaled

Pandemia radykalnie zmieniła nasze podejście do kwestii mieszkania, spędzania wolnego czasu czy mobilności. Budowanie dużych, murowanych domów, a nawet inwestowanie w mieszkania zlokalizowane w mieście dla wielu z nas przestało mieć sens. Drewniane domy modułowe to odpowiedź na oczekiwania tych, którzy bez dużych nakładów chcą stworzyć własne cztery kąty – miejsce, gdzie z dala od zgiełku miasta można skupić się na pracy lub pogrążyć w błogim lenistwie.

 Drewniany dom modułowy zamiast murowanego

Nie każdy chce czekać miesiącami, aż powstanie murowany budynek, nie każdy też jest zainteresowany tym, aby stawiać duże, wielopokoleniowe domy. Dziś, gdy wielu z nas pracuje zdalnie, coraz częściej szukamy lokum – czy to całorocznego, czy też letniskowego – usytuowanego z dala od miasta. I coraz częściej zamiast wielkości stawiamy na funkcjonalność, bo okazuje się, że przemyślane rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń oraz nacisk na aspekty praktyczne może sprawić, że nawet na niewielkim metrażu będziemy czuli się bardzo komfortowo.

W naszej ofercie znajdują się nie tylko houseboaty, ale także drewniane domy modułowe o powierzchni mieszkalnej 35 m². To świetne rozwiązanie dla osób chcących postawić niewielki domek za miastem, w którym będą mogli spędzać czas nie tylko latem. Z uwagi na szybki czas realizacji nasz Modern House 35 docenią też inwestorzy, którzy planują budowę większych kompleksów domków wypoczynkowych.

Szybko, solidnie, stylowo

Oferowane przez nas drewniane domy modułowe mają 11 m długości i 4,2m szerokości, a ich łączna powierzchnia mieszkalna wynosi 34,86 m² (8,3 m x 4,2 m). W miesiącach letnich powiększa się ona o przestronny taras, wykończony deską skandynawską i aluminiowymi relingami. Opcjonalnie możliwe jest też wykonanie drugiego tarasu na dachu, do którego doprowadzone zostaną schody z barierkami.

Konstrukcja budynku jest drewniana, a za odpowiednią izolację odpowiada zastosowana piana o grubości 5 cm. Standardowo każdy drewniany dom modułowy jest wyposażony w aluminiowe okna, elewację z sidingu PCV, a także wszystkie niezbędne instalacje (wodną, elektryczną, antenową, grzewczą z piecem i grzejnikami). Sufit wykonany jest z paneli PCV i posiada funkcjonalnie rozmieszczone oświetlenie LED, natomiast na podłogach ułożone są panele winylowe.

W każdym domu wykończona jest także łazienka, w której oprócz prysznica znajduje się umywalka z szafką, toaleta elektryczna oraz lustro.

Wymagającym inwestorom, dla których pakiet podstawowy to za mało, proponujemy rozbudowaną gamę wyposażenia dodatkowego. I tak np. możliwe jest dostarczenie klientowi drewnianego domu modułowego z grubszą warstwą izolacji (7,5 cm), z pompą nieczystości, zabezpieczeniem zbiorników na zimę czy z zewnętrznym oświetleniem LED. Opcjonalnie możemy też wyposażyć poszczególnie pomieszczenia w meble: łóżko dwuosobowe/ sofę (sypialni) czy ławę i sofę w pokoju dziennym. Dodatkowe wyposażenie obejmuje też karnisze, zasłony, plisy, grilla czy telewizor 32’ z anteną Glomex.

Drewniane domy modułowe powstają bardzo szybko, co jednak nie oznacza żadnych kompromisów na rzecz ich parametrów technicznych, funkcjonalności czy designu. Dzięki temu doskonale wpisują się w nowoczesne trendy w architekturze, będąc świetną odpowiedzią na popandemiczną rzeczywistość.

Własność wzoru przemysłowego a houseboaty

Ustawa „Prawo własności przemysłowej” jasno precyzuje, czym jest wzór przemysłowy, a także – kto poprzez zgłoszenie wzoru do Urzędu Patentowego – nabywa prawo do wyłącznego korzystania z niego w sposób zarobkowy. Niestety nie wszyscy się do tych wytycznych stosują i jako producent houseboatów sami padliśmy ofiarą kopiowania jednego z naszych modeli domów na wodzie. Na szczęście sądy należycie stoją w takich sytuacjach na straży prawa, co – mamy nadzieję – skutecznie zniechęci innych nieuczciwych przedsiębiorców do podejmowania prób kopiowania naszych modeli. Aby produkt osiągnął sukces rynkowy, musi być nie tylko funkcjonalny, ale także atrakcyjny wizualnie. To rzecz oczywista, jednak ma też swoją negatywną odsłonę. Jeśli uda się połączyć powyższe kwestie, to sukces rynkowy jest gwarantowany, a ten przyciąga niestety uwagę nie tylko klientów, ale także… nieuczciwych firm – naśladowców. Art. 102 ustawy „Prawo własności przemysłowej” precyzuje, że „wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację”. Takim wzorem jest jeden z popularnych modeli naszych houseboatów – Apart XS. To nasza autorska konstrukcja, będąca efektem wielu lat doświadczeń w branży. I właśnie ten model został skopiowany przez nieuczciwą firmę. Jako producent houseboatów walczymy z nieuczciwą konkurencją. W sytuacji, o której mowa, sprawa skończyła się w sądzie, a firma, która skopiowała nasz wzór, dostała wyrok skazujący. I choć przedsiębiorstwo to wstrzymało produkcję wspomnianego modelu domu na wodzie, to nadal kopiuje i sprzedaje inne jednostki, które są w naszej ofercie. Firma nie zapłaciła też kwoty wyroku, którą obecnie próbuje wyegzekwować komornik. Zanim kupisz – sprawdź! Czy z powyższej sytuacji wypływają jakieś wnioski dla naszych klientów? Z całą pewnością tak! Przede wszystkim powinni oni bacznie przyglądać się, czy kupują houseboata od renomowanego producenta, czy też nabywają produkt od firmy o nieznanej historii, która kopiuje wzory innych przedsiębiorców. To ważne z tego względu, że dom na wodzie to przecież nie tylko atrakcyjny design, ale całe technologiczne know-how o produkcie, które zdobywa się przez lata. Jednostki będące przedmiotem wyroku nadal pływają w różnych krajach Europy. Wnieśliśmy o ich utylizację, a sprawa jest w toku. Mamy nadzieję, że również w tym wypadku zapadnie sprawiedliwy wyrok, a także liczymy na to, że wygrany proces skutecznie powstrzyma innych nieuczciwych przedsiębiorców.